Yağız Boks Kulübü

Hamdi YILDIRIM Kimdir?

Yağız Spor Kompleksi bünyesinde kurulmuştur. Kulüp Başkanımız Halit KOL'dur. 2013 yılında çalışmalara başlayan kulübümüz sağlıklı yaşam ve sportif başarı üzerine tesis edilmiştir. Hedeflerimiz arasında Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu kız ve erkek sporcular yetiştirmek bulunmaktadır. Yine her yaştan bireylere Boks kursu verilmektedir. Bu kurslar kursiyerlerin istekleri doğrultusunda düzenlenerek çalışmalar yapılmaktadır.

 • 10.01.1953 Yılında Arhavi’ de dünyaya geldi. İlkokulu Arhavi eski adıyla Atatürk Ortaokulunda, Ortaokulu yine Arhavi’de ve Lise tahsilini Erzurum’ da bitirdi.
 • Erzurum’daki tahsili sırasında; atletizm, Güreş, Voleybol, Basketbol, Futbol ve Boks sporları ile ilgilendi. Erzurumspor Genç takımında kaleci iken Okullar Boks Müsabalarındaki başarısından sonra boks sporuna yöneldi. Önce Erzurum Birincisi, daha Sonrada Gruplarda ikinci oldu. Yine Erzurum’da Büyükler Doğu Anadolu Grup birincisi oldu. Tahsilini tamamladıktan sonra döndüğü Arhavi’de Boks sporunu başlattı.
 • Arhavi’deki çalışmalarını Antrenör-sporcu olarak yaptı. Eski Sovyetler Birliğine komşu olan Arhavi’de Rus Televizyonlarını izleyerek Arhavi’ye Rus ekolü boksunu uygulatarak “Rus Boksörü” imajını yarattı.
 • Sırasıyla; 1972 yılında Karadeniz birincisi oldu. İstanbul’daki Büyükler Türkiye şampiyonasında gençler kategorisinde olmasına rağmen, Balkan Şampiyonu Hamdi Yiğit’i yendi. Sakat olarak çıktığı finalde ise Mehmet Çakal’a puanla yenilerek Büyükler Türkiye ikincisi olarak ana gazetelere manşet oldu.1973 Yılında Karadeniz Grup Şampiyonu ve Gençler Türkiye üçüncüsü oldu. 1974 yılında Grup Birincisi ve Gençler Türkiye ikincisi, 1975 Yılında Ankara’da 63,5 kg Büyükler Türkiye şampiyonu olarak büyük bir başarıya imza attı. Bu müsabaka o tarihlerde tek televizyon olan TRT televizyonu tarafından canlı yayınlanarak Arhavi ve Arhavi sporun tüm Türkiye tarafından izlenmesini sağladı. Aynı yıl katıldığı uluslararası RCD kupasını kazanarak Arhavi’ yi ve Arhavi sporu basında manşetlere taşıdı. 1975 yılında Ankara’da Şeref Kupası birincisi oldu. Aynı yıl Büyükler Avrupa Şampiyonasına katıldı. 1975 yılında yayımlanan Hayat spor dergisi tarafından en başarılı sporcu olarak gösterildi. 1976 yılında 67 kg Büyükler Türkiye üçüncüsü oldu. Vatani görevini yaptığı sırada Milli Takım Balkan Şampiyonası Seçmelerini kazanmasına rağmen geçirdiği sakatlık sonrası boksu bıraktı.
 • Antrenör sporcu olarak Arhavi sporun başında kaldığı sürede Arhavi’de yapılan hiçbir müsabakayı kaybetmedi, Arhavi spor da Türkiye’nin ünlü kulüpleri karşısında yenilmezliğini korudu ve Türk Boksunun konuşulan ismi oldu.
 • 1986 yılında başladığı Antrenörlüğünde sırasıyla Samsun Maliye spor, Samsun PTT spor takımlarını çalıştırdı. 2004 yılında tekrar döndüğü Arhavi sporda 2,5 yıl görevde kaldı. 1 Avrupa Üçüncülüğü, 3 Türkiye şampiyonluğu, 2 Türkiye ikinciliği ve 1 üçüncülük kazandı.
 • 2006 Yıldızlar Türkiye Şampiyonasında 60 il takımı arasında Arhavi spor en başarılı takım oldu. 2007-2010 yıllarında Samsun Şampiyon Boks İhtisası çalıştırmaya başladı. Bu sürede 2 Avrupa ikinciliği, 1 Avrupa üçüncülüğü, 13 Türkiye Şampiyonluğu, 2 uluslararası Turnuva şampiyonluğu kazandı.
 • 2000-2013 yılları arasında Boks Milli Takımı'nın çeşitli kademelerinde (Yıldız, Genç ve Büyükler) Antrenör olarak görev yaptı.
 • 2011 yılında Öğrenciler Milli Takım Baş Antrenörlüğü görevini;
 • 2012 yılında Büyük Bayanlar Boks Milli Takım Baş Antrenörlüğü görevini yürüttü.
 • Halen Samsun Yağız Spor Boks Takımı'nı çalıştırmaktadır.
 • Büyükler Türkiye Şampiyonu-Milli Sporcu- 2000-2012 Genç ve Büyük Erkekler Milli Takım Antrenörü- 2010 Öğrenciler Milli Takım Baş Antrenörü-2011 Büyük Bayanlar Milli Takım Baş Antrenörü
 • 7 yaş ve üzeri kız ve erkek çocuklara; bay ve bayanlara boks eğitimi Tecrübeli ellerden itina ile verilir. Kişiye özel birebir dersler vardır.
 • İrtibat telefonu: 0532 681 5606